Krásnohorské hradné hry 6.augusta 2016

02.08.2016 12:00

Na priestranstve pod hradom Krásna Hôrka odštartuje v sobotu 6. augusta 2016 už jedenásty ročník Krásnohorských hradných hier, ktoré sú zaradené medzi TOP podujatia programu Košického samosprávneho kraja Terra Incognita. Aj tento rok čaká návštevníkov od slávnostného otvorenia až do neskorého večera pestrý program a množstvo sprievodných podujatí. V programe vystúpi okolo 150 účinkujúcich. 
„Deti zaujme najmä dopoludňajší program. Hradný šašo, známy mím Miroslav Kasprzyk, bude celý deň deti zabávať svojimi kúskami a pripravil si pre ne aj interaktívne predstavenie Zlý kráľ. Určite ich upúta aj šermiarske divadelné predstavenie v dvoch dejstvách – Žán! Dnes budeš líška, alebo umenie majstra sokoliara,“ pozýva na podujatie tých najmenších výkonná riaditeľka KOCR Košický kraj Lenka Vargová Jurková.

Od jednej popoludní sa pod hradom uskutoční veľká šachová partia – Živý šach. Na obrovskej šachovnici, na 40 metroch štvorcových, bude 36 živých figurín bojovať na život a na smrť. Po napínavej šachovej partii si účastníci budú môcť vydýchnuť na koncerte hudobnej skupiny Marnatosnaha.
Predstaví sa aj historická strelecká a bojová jednotka. Spolu s programom začne aj verbovanie rodičov do kráľovskej armády i výcvik mladých rytierov. Spoločne zvedú bitku o slamený hrad Slamburg. Potom môžu diváci sledovať vystúpenie lukostrelcov na koňoch, súboje rytierskych družín, divadelné predstavenie Milovaný nepriateľ, ako aj koncert dievčenskej akustickej skupiny MIXTAPE z Rožňavy.

Už za súmraku sa opäť rozohrá veľkolepá šachová partia pri západe slnka. Posledné lúče slnka vystrieda svit faklí a poskytne divákom naozaj nezabudnuteľný zážitok. Hradné dni vyvrcholia posledným plamenným súbojom.
Súčasťou podujatia budú aj ukážky historických remesiel v stredovekej dedine. Rožňavská reštaurácia Tri ruže pripraví dobovú stredovekú kuchyňu, kde budú z veľkého grilu ponúkať rôzne kulinárske špeciality. Nebude chýbať ani jedinečný stánok Kráľovská čokoláda, v ktorom možno ochutnať tiež Kráľovskú ľadovú kávu.

Pripravená je aj zľavnená turistická ponuka. Napríklad za polovičné vstupné bude možné kochať sa výhľadom z rožňavskej Strážnej veže a do kaštieľa v Betliari budú mať deti vstup zadarmo. Dvadsaťpercentnú zľavu dostanú návštevníci Krásnohorskej jaskyne či reštaurácie Tri ruže v Rožňave.
Krásnohorské hradné hry patria medzi najväčšie historické podujatia na Slovensku. Ich organizátor občianske združenie Tri ruže v partnerstve s Obcou Krásnohorské Podhradie už roky vďaka spolupráci so šermiarskymi skupinami z rôznych regiónov i krajín divákom prináša zážitok z kultúrnej rozmanitosti a oživenia histórie. Hry priťahujú záujemcov o históriu, historické bojové umenie a historické remeslá nielen zo Slovenska, ale aj zahraničia.

Späť